Edukacja kulturalna? Obecna! 2.0

Serdecznie zapraszamy łódzkich nauczycieli – liderów edukacji kulturalnej oraz innych zainteresowanych edukatorów wraz z uczniami – do udziału w projekcie „Edukacja kulturalna? Obecna! 2.0” realizowanym przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis”.
Projekt jest kontynuacją i rozwinięciem działania „Edukacja kulturalna? Obecna!” realizowanego w latach 2023-2024. Jego celem jest rozwój edukacji kulturalnej, zintensyfikowanie współpracy pomiędzy środowiskami edukacji i kultury w naszym mieście. Projekt będzie realizowany także w cyklu dwuletnim (2025-2026).
W 2025 roku:
– uczniów klas I-VI szkoły podstawowej zaprosimy do Dziecięcej Akademii Kulturalnej (DAK), na którą złożą się warsztaty realizacji filmów (w szczególności animowanych, tworzonych techniką poklatkową), a także zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych realizowane w miejskich instytucjach kultury będących partnerami projektu.
Tych uczestników zaprosimy także na mikołajkowy pokaz filmowy do kina, połączony z projekcją filmów zrealizowanych przez dzieci w trakcie zajęć twórczych;
– do młodzieży (z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych) skierowana będzie Młodzieżowa Akademia Kulturalna (MAK). Oprócz warsztatów twórczych dla grup szkolnych realizowanych w miejskich instytucjach kultury, zaproponujemy udział w cyklu spotkań z filmem dokumentalnym. Działanie to będziemy realizować w partnerstwie z Against Gravity, realizującym znakomity festiwal Millenium Docs Against Gravity;
– nauczycielom i edukatorom zaproponujemy cykl warsztatów profesjonalizujących, dzięki którym rozwiną swoją wiedzę m.in. w zakresie analizy i interpretacji dzieła sztuki, np. malarstwa, grafiki, rzeźby, architektury, fotografii, filmu i innych utworów audiowizualnych.
Planujemy też zajęcia przybliżające nowe inicjatywy w łódzkich instytucjach kultury oraz nawiązanie współpracy z festiwalami odbywającymi się w naszym mieście (np. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu, Festiwal Kamera Akcja, Festiwal Wielu Kultur), zapewniając edukatorom możliwość nieodpłatnego w nich udziału.
Najbardziej aktywni edukatorzy będą mogli wziąć udział w atrakcyjnej formie doskonalenia zawodowego, czyli 35. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej w Uniejowie na temat „Wyprawa w głąb ekranów. Analiza i interpretacja tekstów audiowizualnych w praktyce szkolnej” (16-19.10.2025).
Zaprosimy także na cykl zajęć filmoznawczo-metodycznych (6 spotkań) odbywających się w Multikinie. Uczestnicy będą mogli obejrzeć wartościowe i przydatne w edukacji nowości filmowe, których projekcje poprzedzone będą wprowadzeniem filmoznawczym.
Podczas pierwszej edycji projektu „Edukacja kulturalna? Obecna” powstał Narzędziownik Łódzkiego Edukatora Kulturalnego (dostępny na stronie: https://venaeartis.pl/?page_id=280), będący zasobem inspiracji metodycznych do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą. W bieżącej edycji planujemy cykl zajęć opartych na materiałach z Narzędziownika, przybliżających nauczycielom sposoby wykorzystania tych materiałów w codziennej pracy z uczniami.
Przewidujemy także kontynuację organizacji forów/giełd pomysłów, dzięki którym nauczyciele podzielą się swoimi pomysłami na zajęcia z zakresu edukacji kulturalnej oraz konsultacje.
Zadanie „Edukacja kulturalna? Obecna! 2.0” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Projekt realizuje Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” w partnerstwie z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej, Pałacem Młodzieży im. Juliana Tuwima, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Miejską Galerią Sztuki w Łodzi, Mediateką MeMo – filią nr 29 i Biblioteką Secesja.Archihub – filią nr 4 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Multikinem.
Udział we wszystkich warsztatach, szkoleniach i wydarzeniach w ramach zadania będzie nieodpłatny. Aby wziąć udział w projekcie, należy się zarejestrować poprzez formularz, który jest dostępny pod tym linkiem: Rejestracja uczestników projektu
Więcej informacji o działaniu już wkrótce na stronie Stowarzyszenia i na Facebooku projektu.